Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/stalponiatowa.pl/includes/menu.inc).

Czym jest kitesurfing, ile kosztuje sprzęt do uprawiania tego rodzaju dyscypliny? Czy jest to zajęcie dla każdego?

Kitesurfing jest w coraz większym stopniu popularny w Polsce. To najzwyczajniej pływanie na desce, która napędzana jest wiatrem za pomocą latawca, jakim sterujemy. Tego typu dyscyplina sportu przyszła do Polski dość niedawno, bo w 2000 roku, natomiast rok później powstała pierwsza szkoła kitesurfingu oraz zostały rozegrane premierowe Mistrzostwa Polski w tej dziedzinie.


kitesurfing
Author: Alberto Otero García
Source: http://www.flickr.com
Kitesurfing swoją coraz bardziej pokaźną popularność zawdzięcza temu, że przy dobrym wietrze jest dość bezproblemowy do opanowania, przy tym jednocześnie dostarcza niesamowitych wrażeń. Mimo że koszty sprzętu, szkolenia i kite wyjazdy znacznie uszczuplają budżet, to w każdym roku przybywa miłośników tego sportu. A jak przedstawiają się koszty sprzętu? Koszt nowego latawca ze średniej półki to około 5 tyś. złotych, można go jednakowoż pomniejszyć, jak kupujemy sprzęt używany. Oczywiście taki rodzaj sprzętu powinniśmy właściwie sprawdzić - Motion Group sp. z o.o..

Taki latawiec w dobrym stanie jesteśmy w stanie już nabyć za około trzy tysiące złotych. Jednocześnie warto wiedzieć, że z powodu zmiennego wiatru lepiej zakupić dwa latawce. Jeden większych rozmiarów będzie dobry na słabszy wiatr, kolejny mniejszy na silniejsze porywy. Poza latawcem, każdy kitesurfer musi posiadać bar, czyli specjalny drążek, jaki pomaga w sterowaniu latawcem i pompką. Koszty rozpoczynają się od około 300 złotych za używany sprzęt do nawet tysiąca ośmiuset za nowy bar, plus około 100 zł. za pompkę. Do pływania niezbędna jest także deska.


sport
Author: troy_williams
Source: http://www.flickr.com
Dość solidną jakościowo, lecz używaną deskę możemy kupić za około 1000 złotych, za nową trzeba zapłacić około 2500 złotych. Dodatkowo, każdy kitesurfer do uprawiania tego sportu potrzebuje pianki (około 500 zł) i trapezu, który kosztuje dosyć identycznie. Nie ma co ukrywać, iż kitesurfing jest sportem ekstremalnym, więc tej dyscypliny powinniśmy się uczyć w licencjonowanej szkole, pod okiem fachowego instruktora. Dopiero zdobycie faktycznych umiejętności (poziom IKO2) jest podstawą samodzielnych ćwiczeń na własnym sprzęcie bądź wypożyczonym. Kurs, który umożliwia osiągnięcie poziomu IKO2 jest kosztem około 1000 złotych. Z pewnością jednak warto ponieść ten koszt, jak marzymy o tym, żeby profesjonalnie nauczyć się kitesurfingu.