Co to jest hipoterapia, od kiedy jest ona używana oraz w jakiego rodzaju dolegliwościach dopomaga?

Ludzkie życie byłoby ponadto piękniejsze, gdyby nie różne przypadłości, których niestety doświadczamy. Czynniki ich pojawiania sie są niezwykle wszelakie. Od wad wrodzonych, przez choroby nabyte, na wszelakiego rodzaju wypadkach kończąc.


hipoterapia
Author: BMW


Na szczęście z innej strony możemy korzystać z niezliczonej liczby terapii, które potrafią pomóc nam w pozbyciu się co poniektórych przypadłości.


Kuracje te są bardzo różne. Wykorzystują masaże, rehabilitacje, światło, wodę a także zwierzaki. Przykładowo: czy pojmujesz, iż hipoterapia, zatem wykorzystanie w celach leczniczych tak wspaniałego zwierzaka jak koń, stosowano już w piątym wieku przed naszą erą? To niezwykłe, nieprawdaż? Wtenczas to Hipokrates z Kos napisał traktat, w jakim zachwalał jazdę na koniu (nazywaną obecnie jako hipoterapia) jako bardzo cenną gimnastykę ciała oraz umysłu, która pobudza role organizmu i łagodzi schorzenia. W latach trochę w większym stopniu nam bliskich hipoterapia służyła np.

Jeżeli zaciekawił Cię opisywany wątek, to po przejściu na stronę (http://jumpplanet.pl/) znajdziesz więcej podobnych danych, które zapewne okażą się warte uwagi.

w XIX i XX w. na wyspach brytyjskich. Wszakże nie trzeba szukać aż tak bardzo w okresie oraz przestrzeni. W latach '80tych XX wieku w naszym kraju została stworzona w stolicy Małopolski pod dyrekcją prof. Grohmala polska organizacja hipoterapeutyczna. Tak, hipoterapia posiada bardzo okazałą przeszłość także w naszym kraju.


A jak to wygląda aktualnie? Więc całkiem nieźle. Hipoterapia jest prowadzona np. przy wielu stadninach koni, jakie angażują wykwalifikowanych specjalistów. Tego typu hipoterapia jest najczęściej zwrócona dla dzieci oraz ludzi, których dotknęła jakiegoś rodzaju dolegliwość neurologiczna, np. SM albo dyskopatia.
Należałoby tu dodać, że już w 1952 roku pochodząca z Danii amazonka Liz Hartel nie zakończyła trenować na koniu i dzięki temu była w stanie wręcz nie tylko wystartować na olimpiadzie w Helsinkach, lecz wręcz osiągnęła tam wtedy medal. Tak, hipoterapia jest bardzo niezawodna, przeto warto się nią zaciekawić.